Haber

Nükleer enerji alanında tematik lise kurulacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, nükleer enerji alanında nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye’de ilk kez tematik lise kurulacağını bildirdi.

Bakan Özer, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin son yıllarda enerji yatırımlarına hız verdiğini ve nükleer enerji alanındaki çalışmalarının dikkatleri üzerine çektiğini belirtti.

Yatırımların istenilen sonuçları vermesi için nükleer enerji alanında ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Özer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi ve Titan ile iş birliği protokolü imzaladıklarını hatırlattı. 2 IC İçtaş İnşaat Anonim Şirketi.

Özer, iş birliği çerçevesinde nükleer santral inşaat ve kurulumu alanında mesleki belgelendirmeye, nükleer emniyet ve güvenlik kültürüne sahip nitelikli iş gücünün Türkiye’de ilk kez mesleki ve teknik eğitim veren kurumlarda yetiştirilmesi için çalışmaların başlatıldığını anlattı. Türkiye.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Silifke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapan iki fizik öğretmeninin Akkuyu Nükleer Santrali’nde düzenlenen 60 saatlik Nükleer Enerjiye Giriş Eğitimi kursuna katıldığını söyledi.

“Bu eğitimlere ek olarak Akdeniz Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fazietli Ertuğrul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gülnar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Toroslar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Toroslar Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okulumuz, Tarsus Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Lisesi “Nükleer Enerjiye Giriş” dersi Teknik Anadolu Liselerinde seçmeli olarak verilmeye başlandı. Silifke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 10 öğrencimiz nükleer enerjiye giriş dersini almaya başladı. Lise.

Bu çalışmaları daha spesifik hale getirmek için Bakanlık olarak nükleer enerji alanına sahip tematik bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılması için çalışmalara başladık. Türkiye’de kurulacak nükleer santrallerin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü bu okulda yetişecek, buradaki öğrenci ve öğretmenlerimiz geleceğin inşasına katkı sağlayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu