Haber

Bakan Akar’dan “dörtlü görüşme” açıklaması: Suriyelilerin dönüşünü hedeflediğimizi paylaştık

Bakan Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Mahmud Abbas, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Ashtiani ile Rusya, İran ve Suriye istihbarat liderleri “dörtlü görüşme” ile merkeze geldi. “.

“SURİYE’DE BULUŞUMUZUN TEK NEDENİ…”

Görüşmenin ardından Akar, başkent Moskova’dan ayrılmadan önce Vnukova Havalimanı’ndaki görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dörtlü görüşmede çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Akar, “Muhataplarımızın görüş ve değerlendirmelerini dinledik ve kendi görüş ve değerlendirmelerimizi detaylı bir şekilde aktarma fırsatı bulduk. Her zaman söylediğimiz gibi; Suriye’nin egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğumuzu, Tek amacımızın orada bulunan terör örgütleri PKK/YPG/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere teröristlerle mucadele etmek olduğunu, teröristleri etkisiz hale getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ve Bu sadece bizim için değil, Suriye’nin bütünlüğü için de önemlidir.”

“AMACIMIZ TÜRKİYE’YE YENİ BİR MÜLTECİ AKIŞINI ENGELLEMEK”

Bir diğer amaçlarının da Suriye’den Türkiye’ye olası yeni bir mülteci akınını önlemek olduğunu ifade eden Bakan Akar, “Yaptığımız çalışmalarla Suriyeli kardeşlerimizin istekli, inançlı ve olumlu bir ortam yaratarak saygı görmesini sağlayacağız” dedi. Suriye’de istikrarlı bir ortamın sağlanması ve kuralların oluşturulması” diyen Erdoğan, “Onların evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamayı amaçladığımızı da kendileriyle paylaştık. Suriye sorununun 2254 sayılı BMGK Kararı çerçevesinde kapsayıcı ve bütüncül bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini muhataplarımızla görüştük.”

“FAYDALI VE OLUMLU GÖRÜŞMELER”

Dörtlü görüşme kapsamında çeşitli ikili görüşmeleri gerçekleştirme fırsatı bulduklarını belirten Akar, “Bu görüşme ve görüşmeler faydalı ve olumlu geçti. Çok değerli katkılar sağlandı. Bölgeye barış, istikrar ve huzurun gelmesi için bu çalışmalara ihtiyaç var. Bunun önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledik’ dedi.

“BUNU ZORLAYACAK BİR KARAR VERİYORUZ, BAHİS OLAMAZ”

Milli Savunma Bakanı Akar konuşmasını şöyle tamamladı; “Türkiye’de de Suriye’de de birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Hiçbir şekilde onların aleyhine söz söylememiz söz konusu değil. Bizim onları zor durumda bırakacak bir karar almamız söz konusu değil. Bunu herkesin bilmesi ve ona göre hareket etmesi lazım.Bizim bu konuda çok net ve net bir politikamız var.Terör belasından bir an önce kurtulmak,ülkemizin güvenliğini,bizim belamızı sağlamak için çaba harcıyoruz. ve vatandaşlarımız ile bölgeye barış, istikrar ve huzurun getirilmesini amaçlıyoruz. Bu toplantının bundan sonraki faaliyetlere, bölgenin barış ve istikrarına önemli katkılar sağlayacağını takdir ediyoruz. Toplantıyı olumlu bir havada tamamladık.”

haberbasaksehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu