Yaşam

Zarafet, Estetik ve Tarih Bir Arada: Dünyanın En Güzel Sarayları

Tarih boyunca birçok devletin, milletin ve hatta imparatorluğun ikametgahı olan saraylar, artık müze olarak ziyaretçilere açıktır. Bu yazımızda en güzel sarayları sizler için derledik sevgili okuyucu. Gelin bu bilinen ve bilinmeyen tarihi yapıları birlikte inceleyelim.

Kaynak:https://blog.obilet.com/dunyanin-en-g…

1.Topkapı Sarayı – İstanbul

İstanbul Tarihi Yarımada’da yer alan ve yaklaşık 400 yıl boyunca devletin idari merkezi olarak Osmanlı İmparatorluğu’na hizmet veren Topkapı Sarayı, Bab-ı Hümayun (Saltanat Kapısı), 1. Avlu (Alay Meydanı), Babüsselam, Saray-ı Hümayun ve Saray’dan oluşmaktadır. İç Saray bölümleri. Saray günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

2. Löwenburg Kalesi – Almanya

Landgrave Wilhelm IX’un emriyle 1793 yılında inşaatına başlanan Löwenberg Kalesi Kassel’de bulunuyor. Kale romantik tasarımıyla ünlüdür. Pek çok mimar, Schloss Löwenburg’u bu ‘romantik’ mimari tarzın dünyadaki en güzel örneklerinden biri olarak görüyor. Bu kalenin detaylarına aşina olmayanlar bile Löwenburg Kalesi’ni Disneyland’a benzetiyorlar.

3. Neuschwanstein Şatosu – Almanya

Olağanüstü güzellikteki Neuschwanstein Şatosu, Bavyera Hükümdarı II. tarafından ulaşılması zor dağlık bölgede inşa edilmiştir. Ludwig’in emriyle inşa edildi. Neuschwanstein Şatosu, yalnızca benzersiz dış tasarımıyla değil aynı zamanda birinci sınıf mobilyalarıyla da öne çıkan bir yapıdır. Pitoresk dağların arasında yer alan ve yemyeşil bir çam ormanıyla çevrili olan Neuschwanstein Kalesi artık turistlere açık.

4. Palacio Nacional da Pena – Portekiz

15. yüzyılda inşa edilen ve birkaç yıl sonra manastıra dönüştürülen Palacia Nacional da Pena, 1755’teki şiddetli depremle neredeyse tamamen yıkıldı. Saray ancak 1838’de restore edildi. Sarayın çağdaş mimarisi sadece klasikliği kabul etmiyor. Romanesk tarzın yanı sıra Moritanya ve Bavyera şekillerinin ince çizgileri.

5. Dar el Hacer – Yemen

Yemen’in doğu masallarında görülen güzel saraylarından biri olan Dârü’l Hacer, yüksek bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Gökyüzüne uzanan beş katlı saray turistlere açık ve her gün turlar düzenleniyor. Kalenin en dikkat çekici özelliklerinden biri, farklı boyut ve amaçlara uygun odaların bulunduğu, farklı labirent koridorlar ve merdivenlerden oluşan karmaşık iç yapısıdır. Bu yüzden yolculuk boyunca sadece rehber eşliğinde yürüyebilirsiniz.

6. Kelburn Kalesi – İskoçya

İskoçya’nın Glasgow kasabasında bulunan Kelburn Kalesi, eski ve yeni görünümüyle büyülüyor. 13. yüzyılda inşa edilen kale, uzun tarihi boyunca birçok kez yeniden inşa edildi ancak son yenileme 2007 yılında yapıldı. Yerel yönetimler benzersiz bir kampanya düzenleyerek yetenekli çağdaş grafiti ressamlarından kalenin bir tarafının yenilenmesini istedi. Birkaç ay sonra eski kale cephesinin bir kısmı renkli soyut fotoğraf uygulanarak dönüştürüldü.

7. Kolomenskoe Sarayı – Rusya

17. yüzyılda Çar Alexei Mikhaylovich’in emriyle inşa edilen zümrüt yeşili kubbeleri ve kuleleriyle olağanüstü ahşap saray, Kolomenskoe köyünün simgesi haline geldi. Saray inanılmaz derecede uyumlu ve gerçekçi görünüyor. Buraya ilk kez gelenler bu çarpıcı mimari eserin kaç yüzyıl önce inşa edildiğini anlayamayacaklar. Mayıs ayında yüzlerce ağaç ve lale çiçek açtığı için bahar aylarında çok sayıda turist sarayı ziyaret ediyor.

8. Hawa Mahal – Hindistan

Rüzgarların sarayı olarak da bilinen bina, şehrin değerli bir simgesel yapısını temsil ediyor ve beş katlı bina, şehir merkezinde yer alıyor. Yapımı beş yıl süren sarayın yapımında ana yapı malzemesi olarak pembe kumtaşı kullanıldı. Sarayın bir diğer değerli özelliği ise önden görülebilen pencerelerin sayısıdır. Toplam 953 penceresi bulunan saray, Maharaja Sawaj Pratap Singh ve haremi için inşa edildi. Sadece çok güzel değil aynı zamanda konforlu bir şekilde döşenmiştir.

9. Palais Ülkü – Fransa

Fransa’nın Hauterives kasabasındaki Palais ulcu (ideal saray) aslında eşsiz bir tarihe sahip harika bir mimari anıttır. 1879 yılında güzel sarayı inşa etme özlemini gerçekleştirmek isteyen postacı Ferdinand Cheval’di. Rüyalarında defalarca kendini bir kayanın üzerine kale inşa ederken görür ve yolda bir taşa takılır ve taş aslında ilk kale olur. Bu eşsiz kalenin temeli.

10. Elhamra Sarayı – İspanya

1001 Gece Masalı gibi yansıtılan Elhamra Sarayı’nın ihtişamı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Görkemine diyecek bir şeyimiz olmayan sarayı ziyaret etmeden önce yeterince araştırma yapmanız gerekiyor. Avlusundan bahçesine büyülü bir yolculuk olacağına eminim.

11. Potala Sarayı – Çin

Dalai Lama bir zamanlar Tibet özerk bölgesindeki Potala Sarayı’nda kalmıştı. Sarayın beyaz kısmının din adamlarının, kırmızı kısmının ise hükümdarlar tarafından kullanıldığı bu yapı, UNESCO listesinde yer alıyor.

12. Eilean Donan Kalesi – İskoçya

Üç körfezin birleştiği noktada bir ada üzerinde yer alan Eilean Donan Kalesi, ana karaya bağlanan taş köprüsü, yüksek taş duvarları, ahşap tavanı ve sarmal merdivenleriyle adeta romantik bir kale… 13. yüzyılın başlarında savunma amaçlı inşa edilmiş. Vikinglere karşı.

13. Chillon Kalesi – İsviçre

Sırtını Alpler’in oluşturduğu, Savoy Dönemi, Bernese Dönemi ve Vaudois Dönemi olmak üzere üç ana dönemden etkilenen kale, Cenevre Gölü kıyısında mükemmel bir manzaraya sahip. Turistlerin akınına uğrayan bu kaleye ulaşmak için tren istasyonundan 45 dakikalık bir yürüyüş gerekiyor.

keban-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu