Ekonomi

Türkiye Ekonomisi Küresel Durgunluğa Rağmen Büyüme ve İhracatta Güçlü Bir Performans Gösteriyor

Türkiye’nin küresel sakinliğe rağmen büyüme ve ihracatta güçlü bir performans göstererek ekonomisinin dayanıklılığını ortaya koyduğunun altını çizen Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “İhracatımız 2023 Ocak-Eylül döneminde 187,5 milyar doları aştı. Temmuz ayında, Ağustos ve eylül, tarihin en yüksek seviyesiydi.” Yüksek ihracat rakamlarına ulaştık. Ekim ayında iyi bir ihracat rakamına ulaşacağız. Orta Vadeli Program’da hedeflenen yıllık 255 milyar dolarlık mal ihracatı ve 100 milyar doların üzerindeki yıllık hizmet ihracatıyla, geçen yılki seviyeyi aşarak yıl sonuna kadar yaklaşık 355 milyar dolar döviz geliri elde etmiş olacağız.” söz konusu.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ISK-SODEX 2023’ün açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Bolat, Türkiye olarak ihracatın artırılması konusunda dünyada çevrilmemiş taş bırakmamakta kararlı olduklarının altını çizdi. Bakan Bolat, iklimlendirme sektöründe 2018 yılında 7 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin, bu sektördeki ihracatını 2022 yılında yüzde 56 artırarak yaklaşık 11 milyar dolara ulaşacağını kaydetti. Bakan Bolat, “İnşallah 2023 yılını da hoş bir artışla kapatacağız. Bakanlığın bu yıl 9 aylık ihracatı 8 milyar 750 milyon dolara ulaştı. Bu sektörde dış açık vermiyoruz.”

“Ülkemiz son bir yılda istikrarlı seyriyle dünya ekonomisinin değerli bir aktörü olarak büyümeye devam ediyor.”

Ticaret Bakanlığı olarak bu konularda ihtiyaç duyulan her alanda sanayiciye, çiftçiye, ihracatçıya ve üreticiye her zaman destek olmaya devam edeceklerinin altını çizen Bakan Bolat, “Ülkemiz dünya ekonomisinin ve ticaretinin değerli bir aktörü olarak büyümeye devam ediyor. Geçen yılki istikrarlı çizgisiyle.”

“Ülkemiz büyüme ve ihracatta güçlü bir performans sergileyerek ekonomisinin dayanıklılığını ortaya koydu.”

Bakan Bolat, “Küresel olarak yaşadığımız üretim ve ticaretteki sakinliğe ve 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketine rağmen ülkemiz, büyüme ve ihracatta güçlü bir performans göstererek ekonomisinin dayanıklılığını ortaya koydu. Ocak-Eylül döneminde 2023 yılında ihracatımız 187,5 milyar doları aştı. Temmuz ayından itibaren ihracatımız yeniden yükselişe geçti. Temmuz, ağustos ve eylül aylarında tarihin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık. İnşallah ekim ayında da iyi bir ihracat rakamına ulaşacağız. Günlük rakamlar Bizleri ümitlendirin. Geçen yılki seviyeyi aşarak Orta Vadeli Programda hedeflenen yıllık ihracat rakamlarını yakaladık. “Yıllık 255 milyar dolar mal ihracatı ve 100 milyar doların üzerinde hizmet ihracatıyla yaklaşık 355 milyar dolar yurt dışı ihracat elde etmiş olacağız.” Yıl sonuna kadar döviz geliri elde edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin dünya ihracatındaki payını son 20 yılda iki kattan fazla artırarak yüzde 0,50’den yüzde 1,03’e çıkardıklarını vurgulayan Bakan Bolat, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız bu günlerde bakanlık olarak biz de bu noktadayız. Türkiye Yüzyılının hedefleri doğrultusunda uluslararası ticaretimizi arttırıyoruz.” 2028 kalkınma planı için öngördüğümüz hedefler arasında mal ihracatını 375 milyar dolara, hizmet ihracatını ise 200 milyar dolara çıkarmak var. Hedeflerimiz arasında küresel mal ticaretindeki payımızı yüzde 1,3’e, küresel hizmet ticaretindeki payımızı yüzde 2’ye, orta ve yüksek teknoloji ihracatının payını yüzde 50’ye, e-ihracatın payını yüzde 10’a çıkarmak yer alıyor. “Son olarak KOBİ’lerin ihracattaki payını yüzde 26’dan yüzde 35’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. – İSTANBUL

sebinkarahisarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu