Ekonomi

Tesla geliri ilk çeyrekte arttı, net kar düştü

Tesla, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna göre, yılın ilk çeyreğinde şirketin geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artarak 23,3 milyar dolara ulaştı. Tesla, 2022’nin ilk çeyreğinde 18,8 milyar dolar gelir elde ederken, şirketin gelirleri son çeyrekte 24,3 milyar dolar ile rekor kırdı.

Elektrikli otomobil üreticisinin net karı ise yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 azalarak 2,5 milyar dolara geriledi. Geçen yılın aynı döneminde 3,3 milyar dolar olan Tesla’nın net karı, son çeyrekte 3,7 milyar dolara yükseldi.

Şirketin 2022’nin ilk çeyreğinde 1,07 dolar olan hisse başına kârı, bu yılın aynı döneminde 0,73 dolara geriledi.

Üretim ve teslimat arttı

Tesla, 2023’ün ilk çeyreğinde dünya çapında 422 bin 875 araç teslim ederken, 440 bin 808 otomobil üretti.

Bu dönemde şirketin araç üretimi yıllık bazda yüzde 44, teslim edilen araç sayısı ise yüzde 36 arttı.

Maliyetlerin düşmesi bekleniyor

Tesla’dan yapılan açıklamada, bu yılın şirket için mevcut makroekonomik ortamda bir fırsat olarak görüldüğüne dikkat çekilerek, Tesla’nın “maliyet lideri” konumunu güçlendirmeyi hedeflediği kaydedildi. elektrikli araç programları

Şirketin üretim artışı, araç yazılımı ve büyüme yatırımlarına odaklandığının altı çizilerek, eser fiyatlarının bir dizi faktöre bağlı olarak iyileşmeye devam etmesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, ilk çeyrekte bölgeler genelinde birçok araç modelinde fiyat indirimleri uygulansa da faaliyet marjlarında yönetilebilir bir düşüş yaşandığı belirtilirken, şirketin üretim verimliliği ve düşük lojistik ile otomobil maliyetlerinin her zaman düşmesini beklediği belirtildi. maliyetler.

Tesla’nın yeni nesil araç platformu Cybertruck, otonom ve diğer yapay zeka özellikli ürünler dahil olmak üzere ürün yol haritasını uygulamaya devam ettiğini vurgulayan Bilanço ve net gelirin, bu sermaye harcamalarını paralel olarak yapmaya devam etmelerini sağladığı belirtildi. gelecekteki büyüme

solhanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu