Haber

Mısır, Gazze’ye insani yardım taşıyan 60 tırlık konvoya izin verdi

RAFAH, 30 Ekim (Xinhua) — Mısır ordusundan bir kaynağa göre, insani yardım taşıyan 60 kamyondan oluşan bir konvoy, Gazze Şeridi’ni geçmek için Pazartesi günü Refah sınır kapısının Mısır tarafına girdi.

Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin gizli kalmasını isteyen kaynak, “Bu, yardım sevkiyatının başladığı 21 Ekim’den bu yana Gazze’ye gönderilen en büyük yardım miktarıdır” dedi.

Hamas, 7 Ekim’de İsrail’e beklenmedik bir saldırı düzenleyerek binlerce roket fırlattı ve İsrail topraklarına sızdı. İsrail, yoğun hava saldırıları ve kara operasyonlarının yanı sıra bölgedeki su, elektrik, yakıt ve diğer malzemelerin kesilmesini içeren bir ablukayla karşılık veriyor.

21 Ekim’de insani yardım yüklü 20 tır, abluka altındaki kıyı bölgesi ile Mısır arasındaki tek sınır kapısı olan Refah sınır kapısından Gazze’ye girdi.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin verilerine göre İsrail’de Hamas’ın saldırılarında en az 1.400 kişi öldü, toplam 239 kişi rehin alındı.

Hamas yönetimindeki Filistin Sağlık Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında öldürülen Filistinli sayısının 8 bin 306’ya yükseldiğini duyurdu. Öte yandan İsrail’in devam eden hava saldırılarında 21 bin 48 Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

tercanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu