Haber

Libya’da bazı siyasi oluşumlar seçim yasalarını kabul etmedi

Libya’da bazı siyasi oluşumlar, seçim kanunlarını onaylayan Seçim Kanunları Tespit Komisyonu (6+6) toplantısının sonuçlarını kabul etmediklerini açıkladı.

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin bazı üyeleri ile değerli muhalefet partilerinden Adalet ve İnşaat Partisi, konuyla ilgili olumsuz görüş bildirdikleri farklı açıklamalar yaptı.

Libya Devlet Yüksek Konseyi’nin 54 üyesi toplantıyı endişeyle takip ettiklerini bildirdi.

Yayınlanan açıklamada, Temsilciler Meclisi ve Danıştay başkanları, komisyonlar oluşturarak Anayasa ilanına müdahale etmekle suçlandı; Komiteden çıkan her şeyin reddedildiği kaydedildi.

Temsilciler Meclisi’nin 61 üyesi de komitenin cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili tartışmalı noktalarda uzlaşı ile belirlenen görevinden sapan ve işinin ötesine geçen bir komite olduğunu ifade etti.

Üyeler, Meclis Başkanlığı’nın meclise danışmadan toplantı sonuçlarını onayladığını bildirdi.

Adalet ve İnşaat Partisi de komite toplantısının sonuçlarını ulusal uzlaşmayı baltaladığı gerekçesiyle reddettiğini açıkladı.

Seçim Maddelerini Belirleme Komisyonu (6+6) toplantıları dün Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde gerçekleştirildi.

Toplantılara katılan heyet üyelerinden İzzeddin Kuveyrib, komisyonun seçim maddelerini oybirliğiyle kabul ettiğini açıkladı.

Libya’da seçimler için anayasa değişikliği süreci

Libya’da Muammer Kaddafi rejiminin devrilmesinin (1969-2011) ardından ilan edilen “Anayasa Beyannamesi”, ülkede süreksiz bir anayasal karar veriyor.

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin 6 üyesinden oluşan Seçim Hükümlerini Belirleme Komisyonu, Anayasa Beyannamesi’nin 13’üncü maddesini değiştirmek için bir süredir Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde toplanıyor. ülkedeki seçimlerin anayasal dayanağı olarak kabul edilmektedir.

Libya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad es-Sayih, seçim sürecinin 2023 yılı bitmeden başlamasının Seçim Maddelerini Belirleme Komisyonu’nun (6+6) bitmeden maddelerini hazırlamasına bağlı olduğunu belirtti. haziran.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu