Sağlık

Günün 14 Saatini Telefon Ekranına Bakarak Geçiren Fenomen: “Tekerlekli Sandalye Kullanmak Zorundayım!”

Günde kaç saatinizi telefonunuza veya bilgisayar ekranınıza bakarak geçiriyorsunuz? Bunun israf olduğunu hepimiz bilsek de, sosyal medya hesaplarımızın ortasına çeşitlilik atmaktan kendimizi alamıyoruz. Günün 14 saatini telefonda geçiren kadın, ‘dijital vertigo’ yaşadığını söyledi. Detaylar burada!

Kaynak:https://nypost.com/2023/02/24/i-spent…

Bir sosyal medya fenomeni, günde 14 saate kadar telefonda vakit geçirdikten sonra “dijital baş dönmesi” yaşadığını ve bunun onu tekerlekli sandalyeye mahkûm ettiğini iddia ediyor.

29 yaşındaki Fenella Fox, sosyal medya bağımlısı olduğunu ve günün 14 saati telefonunu kontrol ettiğini itiraf ediyor.

Genç bayan, 2021’in başlarında giderek artan şiddetli baş ve boyun ağrıları yaşadığını söyledi. Kısa süre sonra baş dönmesi ve mide bulantısı hissetmeye başladı.

The Mirror’a konuşan Fenella, “Baş dönmesi o kadar yoğundu ki artık düzgün yürüyemeyeceğimi düşündüm” dedi.

O zamanlar sosyal medya yıldızı Portekiz’de yaşıyordu ve doktorlar Fox’un şikayetleri karşısında şaşkına dönmüştü. Fenella semptomları kötüleşmeye başlayınca ailesiyle birlikte İngiltere’ye gitti.

“Havaalanına taksiyle gittim ama havaalanında tekerlekli sandalyede oturmak zorunda kaldım.”

Fenella’nın yatalak olduğu ve hareket etmesi gerektiğinde tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldığı iddia edildi. Bunca zaman Fenella, sorunlarının sebebinin bu olduğunun farkında olmadan sosyal medyada aktif olmaya devam etti.

Fenella’nın babası, “siber hastalık” ve “dijital vertigo” hakkında makaleler bulana kadar telefonunda vakit geçirmeye devam etti.

“Telefonu kapatıp aileme verdim. Ailemden de telefonu bana vermemelerini istedim. Telefonda geçirdiğim süre azaldıkça yaşadığım belirtiler de hafifledi. Başım dönmeden yürümeye başladım. Artık bunu kendime yapmamaya karar verdim ve telefonda eskisi kadar fazla zaman geçirmiyorum.’

Fox, bir tıp uzmanı tarafından kendisine vertigo teşhisi konup konmadığını açıklamadı. Bununla birlikte, birkaç doktor, çok fazla ekran süresinin şaşırtıcı semptomlara neden olabileceğini belirtti.

Dr. Gillian Isaacs Russell geçen yıl Real Simple’a şunları söyledi:

“Siber hastalık, beyniniz hareketsiz otururken hareket ettiğinize dair mesajlar aldığında ortaya çıkar. Örneğin, yanıp sönen bir ekrana bakmak beyninize hareket ettiğinize dair bildirimler gönderir. Bu, görsel vestibüler çatışmayı tetikler. Görsel vestibüler çatışma, gözlerinizin bir şeyi algıladığı ve iç kulağınızın ve vücudunuzun başka bir şeyi algıladığı bir tür kafa karışıklığı yaratır. Bu baş dönmesine neden olur. Bu yüzden buna dijital vertigo veya dijital hastalık (siber hastalık) deniyor.’

Telefonda ne kadar zaman harcıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

kesap-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu