Teknoloji

Google Haritalar uygulaması artık Apple Haritalar’a çok benzeyecek

Görünüşe göre Google, Haritalar uygulaması için görsel bir yenileme yapıyor. Yeni arayüzdeki renk şeması Apple Haritalar’a çok benziyor.

Google henüz resmi bir açıklama yapmadı ancak 9to5Google ve diğer kaynaklar yenilemeyi fark etti. Bu aşamada yeni görünümün test edilip edilmediği veya kalıcı olup olmadığı belli değil.

Google Haritalar artık beyaz yollar ve gri arka plan yerine Apple Haritalar gibi gri yollara ve beyaz arka plana geçebilecek. Okyanusların ve göllerin mavisi de parlatılarak yine rakip harita uygulamasını çağrıştırıyor.

Yeşiller koyulaştırılırken navigasyon açık mavi yerine koyu mavi rota oku kullanır ( trafiğe bağlı olarak sarı veya kırmızıya dönebilir ). Haritanın altında bir dizi küçük sekmeyle birlikte uygulamanın alt çubuğunda da değişiklikler var.

Google Haritalar’da 2020’den bu yana böyle bir görsel yenileme görmemiştik. Bundan önceki güncelleme 2017’deydi. Yani eğer bu gerçekten kalıcı bir değişiklikse önceki güncellemelerin zamanlamasına uyacak gibi görünüyor.

Apple Haritalar renk sisteminin benimsenmesine gelince, bu oldukça açık. Hiç şüphe yok ki hem Apple hem de Google, haritalar söz konusu olduğunda insan gözü için hangi renklerin en iyi olduğu konusunda aynı sonuca varmıştır. Benzer görünümlü uygulamaların Google ve Apple için başka bir faydası daha var: İnsanların geçiş yapmasını kolaylaştırıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu