Ekonomi

Eskişehir’de Hububat Ekimleri Başladı, Çiftçiler Yağmur Bekliyor

Eskişehir’in çorak arazilerinde tahıl ekimleri başlarken, çiftçiler geçen yıl yeterli yağışın bu yıl da yeterli olmasını bekliyor.

Mihalıççık ilçesine bağlı Karaçam Mahallesi’ndeki çorak tarım arazilerinde tarıma başlandı. Ekim ayının gelmesiyle birlikte çiftçilerin ekim işleri ağırlaşıyor, sürülmüş tarlalara mibzer adı verilen tarım makineleriyle ekim yapılıyor. Bölgede sulama imkânı bulunmadığından az su ile yetişip büyüyebilen tahıl bitkileri; En çok arpa, buğday, nohut ve mercimek ekilmektedir. Geçtiğimiz yıl yağışların verimi doğrudan etkilediği bölgede çiftçiler dönüm başına 500 ila 600 kilogram verim elde etti.

“Bismillahirrahmanirrahim diyerek tohumlarımızı ektik”

Ekim çalışmalarına başlayan çiftçi Hüdayi Turgut, çalışmaları hakkında şunları söyledi: “Mihalıççık ilçesine bağlı Karaçam Mahallesi’nde buğday ekiyoruz. Geçen yıl mahsulümüz ve verimimiz iyiydi. Yağışlar çok iyiydi. Geçen yıl verim almıştık. Dönüm başına 500 ila 550 kilogram. Bu yıl umudumuz var.” “‘Bismillahirrahmanirrahim’ diyerek tohumlarımızı ektik. Bu sene 120 dönüm araziye 50 dönüm buğday, geri kalanı arpa ekeceğim. Atalarımızdan, dedelerimizden kalan tarım arazilerini ekiyoruz, yetiştirmeye çalışıyoruz. Bize emanet ettikleri emanete, atalarımızın topraklarına sahip çıkın” dedi. – ESKİŞEHİR

adalarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu