Haber

Çakırözer, “Vatandaşlarımıza insan onuruna yakışır yaşam koşullarını sağlayamazsak vize çilesi artarak devam edecek.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda; Schengen vize başvurularında yaşanan sorunlarla ilgili olarak, “Bu konunun sihirli bir çözümü yok. Vatandaşlarımıza insanlık onuruna yakışır yaşam koşullarını sağlayamazsak vatandaşlarımızın bu vize çilesi artarak devam edecek. Biz demokrasimizi güçlendirdikçe. Hukuk devletimiz ve ekonomimiz ne kadar rahat olursa vatandaşlarımız da o kadar kolay vize alabilecekler” dedi. söz konusu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda; CHP Grubu’nun “Vize başvurularında ret oranlarındaki artış nedeniyle yaşanan mağduriyetler” konulu araştırma önergesinde söz aldı.

“VİA SAYISI, Türkiye CUMHURİYETİMİZİN PRESTİJ SAYISIDIR”

Çakırözer, şunları söyledi:

“Yüzbinlerce vatandaşımız için işkenceye dönüşen vize sorununa hep birlikte çözüm bulacağımıza olan inanç ve davetle buradayım. Çünkü vize sorunu hepimizin onuru, toplumun prestiji sorunudur. Türkiye Cumhuriyeti 2022 yılında yaklaşık 3,5 milyon vatandaşımız Avrupa, Amerika ve Kanada’da yaşıyor olacak.Yurt dışına çıkmak için vize başvurusunda bulundu ve bu sayı her yıl artıyor.Onlar da eşlerini bekliyorlar, evli olanlar, eşine kavuşacak olanlar ve en çok da aylarca bekleyiş sonunda birçoğu ‘ret’ alıyor.

Kim reddedilmez? Sanatçı, gazeteci; Tolga Çevik, Özcan Deniz, Volkan Konak, Onur Akın, Altan Sancar, Deniz Türkali, bursiyerler, konferans daveti alan öğretim üyeleri, ilişki yapacak ihracatçılar, hatta Cihangir muhtarı, düğünü kaçıran polisler, yüzbinlerce reddedilen vatandaşlar. orada.

“TÜRKİYE’DEN BAŞVURULARA AÇIK BİR TUTUM VAR”

Konunun birinci boyutu; vize işlemlerini uzatan ve zorlaştıran ülkelerin duruşu. Türkiye’den yapılan başvurulara karşı net bir tavır var. 2004’te Türkiye’den yapılan başvuruların yüzde 4’ü reddedilirken bu oran şimdilerde yüzde 50’ye ulaştı. Bizim gibi AB adayı olan Kuzey Makedonya, Karadağ, Moldova, Sırbistan ve Ukrayna ile AB adayı bile olmayan Gürcistan ve Bosna Hersek gibi onlarca ülkenin vatandaşları Avrupa’ya serbestçe girebiliyorken, Türkiye’nin Avrupa’ya girmesi kabul edilemez. vatandaşları aynı vize kolaylığından mahrumdur. Bu adaletsizliği düzeltmek herkesten önce 21 yıllık iktidarın sorumluluğundadır.

“VİZESİZ SEYAHAT 1 TEMMUZ 2016’DA BAŞLAYACAK. NEREDE?”

Ne denirdi? Vizesiz seyahat 1 Temmuz 2016’da başlayacak. Nerede? Yedi yıl sonra geldiğimiz nokta sadece bir başarısızlık değil, yüzbinlerce vatandaşımızı mağdur eden büyük bir krizdir. ‘Avrupalılar şantaj yapıyor’ deyip kenara çekilmek kimseyi bu sorumluluktan kurtaramaz. Yeni Dışişleri Bakanı Sayın Hakan Fidan’ın önceliği vatandaşlarımızın bu vize işkencesine bir son vermesi olmalıdır. Umuyoruz ki vatandaşlarımız da koltuğu devralan eski bakan gibi vize sıkıntısı çekerken ve memnuniyet pozu vermezken “Norveçliler artık Türkiye’ye pasaportsuz girecek” diyen bir anlaşmaya imza atmazlar.

Hakkımızı aramak, doğal olarak Meclisimizin ve partilerimizin sorumluluğundadır. Nitekim Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Meclisimizi temsil eden heyetin aldığı karar bu yönde atılmış değerli bir adımdır. Şimdi sizlerin de desteğiyle Meclis çatısı altında kuracağımız heyet o sürecin de takibini sağlayacak. Aslında toplumun mağduriyet yaşayan kesimlerinin, iş dünyası kuruluşlarının, basın kuruluşlarının, oyuncu birliklerinin, öğrenci ve akademi oluşumlarının temsilcilerini dahil ederek muhataplarımıza karşı güçlü olabilir ve ortak analizler üretebiliriz.

Bir de gerçek bir sorun var, o da Türkiye’deki durum. Pasaportlarımızın değeri ve yaşadığımız vize çilesi de ülkemizin dünyadaki itibarının bir yansımasıdır. Sadece 2022 yılında 50 bin vatandaşımız AB ülkelerine iltica başvurusunda bulundu. Suriye, Afganistan ve Venezuela’dan sonra 4. sıradayız. Sizce bu ülkemiz için iyi mi? Kendimize sormalıyız, neden yüzbinlerce gencimiz güzel vatanımızda yarınlarını göremiyor? Çünkü benim sevgili arkadaşlarım bu ülkede nefes alamıyorlar. ‘Tweet’ bir dedenin gözaltına alındığı, en temel hakkımız olan basın ve protesto hakkımızın yok edildiği, şenlik ve konserlerin bile yasaklandığı bir ülkede gelecek hayal edemiyorlar. Artık o kadar arttı ki, kendi belediye başkanlarını, farklı düşünen bir sanatçıyı yasaklamak yerine sahiplendiler diye linç edip görevden alan bir iktidar var. Eğitimde bilimin yolundan sapan arayışlar, onbinlerce ebeveyni sadece çocuklarının geleceği için yurtdışına gitmeye yöneltiyor. Bakın biliyoruz ki AKPM’den karar alırken vatandaşlarımız Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden kaynaklanan temel haklarının ihlal edildiğini vurguluyor; yanlış.

Ama tıpkı vatandaşlarımız gibi bizim de bizim gibi gördüğümüz matbaa sistemi ne olacak? Sözleşmede ‘tutamazsın’ yazdığı gibi siyasetçiler, hak savunucuları, gazeteciler cezaevinde ne yapıyor? Sizce Türkiye’de amcası yok diye işsizliğe mahkûm edilen ama Hollanda’da onurlu yüzlerce genç yazılımcımız mı var, yoksa ‘Bırakın gitsinler’ diyerek onları yurt dışına kaçmaya resmen teşvik eden doktorlarımız mı var sizce? , ama hepsi bu ülkede demokrasiyi, hukuku, adaleti yok ediyor? Tek adam örgütlenmesinden kaynaklanan eşitsizlik ve kayırmacılık nedeniyle çok sevdikleri memleketlerini, ailelerini ve arkadaşlarını terk etmeye hazırlar.

Bu rahatsızlığın sihirli bir çözümü yok. Vatandaşlarımıza insan onuruna yakışır yaşam koşullarını sağlayamazsak vatandaşlarımızın bu vize sıkıntısı artarak devam edecek. Demokrasimizi, hukukun üstünlüğümüzü ve ekonomimizi ne kadar güçlendirirsek vatandaşlarımızın vize alması o kadar kolaylaşacaktır. Bu araştırma kurulunu kuralım, bu sorunu Türkiye’nin gündeminden çıkaralım.”

CHP Grubu’nun vize sorununun araştırılması önerisi TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi.

Kaynak: ANKA / Yeni

saruhanli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu