Ekonomi

Adana’da Limon Üreticileri Zor Durumda

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Adana’nın Kozan ilçesindeki üretici, limonun stoğunda kaldığını ve şu ana kadar satış yapamadığını söyledi. Limon üreticisi Mahmut Açıcı, “1 kilogram limona yarım dilim sakız çıkıyor. Milletvekillerinden ve Bakandan çözüm bekliyoruz. Geçen yıl bu sefer limonumuz dal başına 7 liraydı. Bu yıl limonumuz 7 lira oldu.” 50 kuruş oldu, limon hep üstte kaldı, 10 limonun ağırlığı 1 kilo, o da bir sakız.” “Limonlarımızı satamıyoruz. Geçen yıl dalında limon kalmamıştı, henüz tek limon bile satmadık. Kilosu 50 kuruşa kimse almıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu Şu ana kadar yaşadığımız en kötü sezon. Lütfen Tarım Bakanımız sesimizi duysun” dedi.

Türkiye’de narenciye üretiminin merkezlerinden olan Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Acarmantaş Köyü’nde üreticiler perişan durumda. Limon üreticileri ürünlerini satmakta zorluk yaşıyor. Limon reyonunda kilosunu 50 kuruşa bile satamadığını belirten limon üreticisi, 1 kilo limonun yarım sakız olduğunu söyledi.

“1 KİLOGRAM LİMON YARIM SAKIZ OLUR”

Mahmut Açıcı şunları söyledi:

“1 kilo limonun yarım sakızı var. Milletvekillerinden ve Bakandan çözüm bekliyoruz. Geçen yıl bu dönemde limonumuz kolunda 7 lira değerindeydi. Bu yıl artık öyle” 50 kuruş. Limonlar hep kafasında kaldı. 10 limon 1 kilo o da sakız fiyatı. Geçen yıl limonlarımızı satamıyoruz. Yıl içinde limonumuz kalmadı, bir tane bile limon satmadık. Henüz kimse kilosu 50 kuruşa almıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, yaşadığımız en kötü dönem bu. Lütfen Tarım Bakanımız sesimizi duysun.

“BÖYLE NEREYE GİDECEĞİZ?”

Gübre fiyatları tavan yaptı. Narenciyelerimiz para kazandırmıyor, ne yapacağız? O kadar çok para harcadık ki masraflarımızı karşılayamıyoruz. İlaçlar için yeterli para yok. Dizel gübresi çok değerlidir. Bu gidişle ne yapacağız? Gelecek yıl ne olacak? Üreticiden ne bekliyorsunuz? Bu şekilde nereye gideceğiz? Limonumuz burada 50 kuruş, İstanbul’da 30 lira. Bunun ulaşımdan mı yoksa nedenden mi kaynaklandığını bilmiyorum. Analiz bekliyoruz. Şimdi olmazsa kazıcıyı çağırıp bahçeyi tamamen sökeceğiz. Tedavisi yoktur. Artık narenciye stokta kalmadı diyecekler, ne yapacağımızı şaşırdık. “Yetkililerden analiz bekliyoruz”

gerze-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu