Haber

Shenzhou-14 Taykonotları 5,5 Saatlik Uzay Yürüyüşünü Tamamladı

Çin Beşerli Uzay Ajansı’na göre, Çin’in yörüngedeki Tiangong Uzay İstasyonu’ndaki Shenzhou-14 mürettebatı üçüncü araç dışı faaliyetini Perşembe günü Beijing saatiyle 16.50’de (TSİ 11.50) tamamladı.

Chen Dong ile Cai Xuzhe, takım arkadaşlarını desteklemek için çekirdek modülün içinde çalışan Liu Yang ile birlikte, belirlenen tüm misyonları gerçekleştirmek için işbirliği yaptı. Chen ile Cai, Wentian laboratuvarına inançlı bir formda döndü.

Yaklaşık 5,5 saat süren araç dışı faaliyetleri (EVA) sırasında çekirdek modülü Wentian laboratuvarı ile Mengtian laboratuvarına bağlayan kabin dışı “köprüyü” kurdular. Bu ortada Cai, köprü yoluyla modüller ortası birinci uzay yürüyüşünü tamamladı.

Ayrıca Wentian’daki Panoramik Kamera A’yı kurdular ve küçük mekanik kolun yardımcı kulplarını monte ettiler.

Bunlar, uzay istasyonunun T halindeki temel konfigürasyonunun oluşmasının akabinde gerçekleştirilen birinci araç dışı faaliyetler oldu.

Uzay yürüyüşünde birinci sefer, astronotlar ile mekanik kolların birlikte çalışma kabiliyeti incelendi ve ayrıyeten Wentian’ın hava kilidi kabininin ve destek tesislerinin araç dışı faaliyetler yürütülmesi sırasındaki performansı bir kez daha doğrulandı.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Beijing’den bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu