Haber

Rusya Ekvador’dan adım attı! Hepsini ABD’ye teslim ettiler! Rusya’dan ardı ardına açıklamalar

Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa’nın geçtiğimiz ay Rus ekipmanlarını ABD’ye devretme kararına ilişkin yaptığı açıklamanın ardından Rusya’dan yanıt geldi.

‘İZİN OLMADAN ABD’YE GÖNDERİLMEZ’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, bugün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rus ekipmanlarının ABD’ye izinleri olmadan devredilemeyeceğini ve bununla ilgili sözleşmelerin bulunduğunu hatırlattı. Zaharova, “Ortaklarımız, sağlanan varlıkların belirtilen amaçlarla kullanılması ve Rusya’nın izni olmadan üçüncü şahıslara devredilmemesi yükümlülüğü de dahil olmak üzere sözleşme hükümlerinin bilincindedir.”dedi.

RUSYA’DAN EKVADOR’A TEPKİ

Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa’nın Rus askeri teçhizatı “hurda”Zaharova da açıklamasına şu şekilde tepki gösterdi: “Ekvador’un iddia ettiği gibi Rus teçhizatı hurda olsaydı, Washington bunun karşılığında onlara yüksek maliyetli modern teçhizat sunmazdı. Umarız Ekvador bunun farkındadır.”sözlerini kullandı.

NE OLDU?

Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa geçen ay yaptığı açıklamada, ellerindeki Rus teçhizatını “hurda” olarak nitelendirmişti. Noboa ayrıca Washington’dan gelecek Rus ekipmanını 200 milyon dolar değerinde gelişmiş ABD ekipmanıyla değiştirme teklifini de kabul edeceğini belirtti.

pervari-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu