Haber

Paşinyan’dan açıklama: Putin, Roma Statüsü’ne katılan Ermenistan’ı ziyaret edebilir mi?

İngiliz Telegraph gazetesine açıklama yapan Paşinyan’a, Putin’i arayıp Ermenistan’a gelmemesini tavsiye edip etmeyeceği soruldu.

Vladimir Putin’in tavsiyelerime ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.“Paşinyan cevapladı:” Hukuki detaylara gelince hukuki bir analiz yapamam. Bu avukatların işidir. Sorumlu bir devlet olarak Ermenistan, Rusya ve uluslararası toplumla ilişkiler de dahil olmak üzere tüm uluslararası yükümlülüklere uymak zorundadır. Bu konuda çeşitli görüşler var; pek çok hukukçu, görevdeki devlet liderlerinin mutlak dokunulmazlığa sahip olduğunu belirtiyor. Bunun, yanıt vermem gereken siyasi bir sorun değil, hukuki bir sorun olduğuna inanıyorum.“dedi.

Paşinyan, Putin Ermenistan’a giderse tutuklanacak mı?Sorulduğunda 2018’den bu yana kapsamlı demokratik reformlar yapıldığını ve kimin tutuklanıp kimin tutuklanmayacağına kendisinin karar vermediğini söyledi.

Mart 2023’te Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC)Ukrayna’da yapılan yanlışlara ilişkin soruşturma kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.

Ekim 2023’te Ermenistan Ulusal Meclisi, ICC’nin Roma Tüzüğü’nü onayladı ve 1 Şubat 2024 itibarıyla Erivan resmi olarak ICC’nin üyesi oldu.

Erivan’ın, Putin hakkında tutuklama kararı çıkaran ICC’nin Roma Statüsü’nü kabul etmesi Rusya’da büyük tepkiyle karşılandı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri PeskovErmenistan’ın Roma Statüsü’nü kabul etme niyetiyle attığı adıma tepki göstererek, ” Ermenistan’ın Roma Statüsü’ne katılma niyeti son derece düşmancadır” diye vurguladı.

Peskov, Rusya’nın, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Roma Statüsü’nün onaylanması konusunda ileri sürdüğü argümanları doğru bulmadığını söyledi. Başbakan Paşinyan’ın, Erivan’ın bu kararının, KGAÖ araçlarının ve Ermenistan-Rusya işbirliğinin ülkenin güvenliğinin sağlanmasındaki yetersizliği ile ilgili olduğu yönündeki açıklamalarını kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu doğru değil“dedi.

Ermenistan, ülkenin ICC’ye katılımının Rusya’ya değil Azerbaycan’a yönelik olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu