Haber

Mevsimlik İşçi Hüseyin Özbay: “Biz Mevsimlik İşçiler Öksüzüz. Biz Kimsenin Umurunda Değil”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana’da mevsimlik işçileri ziyaret etti. İşçi Hüseyin Özbay, “Büyüklerimiz derdimize çare bulsun. Elektrik, su, konteyner istiyoruz. Biz mevsimlik işçiyiz. Kimse bizi düşünmüyor. Bunları devlet büyüklerimizden, bakanlarımızdan, Cumhurbaşkanlığından istiyoruz. sadece çocuklar için okul ve sağlık ocağı vardı. Yani burada bir yaşam alanı olsaydı” dedi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana’nın Karataş ilçesine bağlı Çavuşlu köyünde DSİ’ye ait sulama kanalı çevresinde çadırlarda yaşayan tarım işçilerini ziyaret etti. İşçileri dinleyen Barut, şunları söyledi:

“Büyük bir şok yaşadık. Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız çadır bulamıyor. Burada da tarım işçileri ve çadırlarda yaşayan tarım personeli çok büyük sıkıntılar yaşıyor. İktidara davetimiz; tüm bu sorunlara çözüm bulun. İşte budur” göreviniz. Geçimlerini sağlamak için başka illere göç ediyorlar.Ülkemizde aileleri ile birlikte göç eden mevsimlik tarım işçileri gittikleri yerlerde ekonomik ve sosyal zorluklarla karşılaşıyorlar.Bazıları barınma, ulaşım, eğitim, sağlık, temizlik. burada adana’nın Çavuşlu çadırkentindeyiz 200’e yakın çadır bin kişi var arazide yaşayan vatandaşlarımız var çok çeşitli sorunlarla karşı karşıyayız günümüz ülkesinde gelişmiş dediğimiz ülkede bu Bu manzarayla karşı karşıya kalmak bizi gerçekten üzüyor.Burada sağlıklı yaşam yok.Barınaklar berbat.Çadırlarda yaşıyorlar özellikle kulübesi bile olmayan çadırlarda yaşıyorlar.konteyner er,elektrik istiyorlar. y. Elektrik yok. Özellikle çocuklarımız geceleri karanlıkta kalıyor. Yaşam kurallarının oluşmasının bizim için çok zor olduğunu söylüyorlar. Taleplerinde haklılar. En kısa zamanda çözülmesi gerekir.

“ANKARA’DA SARAYLARDA OTURARAK DEĞİL”

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde birçok kez mevsimlik tarım işçileri araştırma komisyonları kurulmuştur. Ne yazık ki, hiçbiri meyve vermedi. Bugünün ülkesinde 21. yüzyıldayız. ‘Avrupa bizi kıskanıyor’ diyenlere duyurulur. Gördüğünüz gibi, insanlar utanç içinde yaşıyor. Gelin bu vatandaşların sorunlarını çözün. Orada saraylarda ve Ankara’da oturmak mümkün değil. Gelin, görün ve vatandaşlarımızın sorunlarını yerinde çözün.”

“ÇOCUK OKULU SAĞLIK DOLABI OLSA BURADA BİR YAŞAM ALANIDIR”

Mevsimlik işçi Hüseyin Özbay, şunları söyledi:

“Elektrik yok, su yok. Gördüğümüz kazanda çalışanlar kaynar su ile banyo yapacaklar. Elektrik olsaydı böyle sorunlar olmazdı. Bu su hep kirli ama adamlar gelip banyo yapacak. Bu su.Öncelikle devlet büyüklerimiz derdimize bir tahlil bulsun.Elektrik,su,konteyner.Biz keyifli bir hayat istiyoruz.Biz mevsimlik işçiler evsiziz.Bizi kimse düşünmüyor.Devlet büyüklerimizden,bakanlarımızdan bunları istiyoruz. , ve Cumhurbaşkanlığı. Burada çocuklar için okul, sağlık ocağı, yani yaşam alanı olsa. Hava sıcak, yağmurda çadırlar sulanıyor. “Doğrusu bizim doğru dürüst lavabomuz yok. . Her şey eksik. Elektrik, su, konteynerler, okul, sağlık kabini ve yerimiz de düzgün değil. Yılanlar ve akrepler var.”

“ÇOCUKLARIMIZ OKULA GİTMİYOR”

16 yıldır çadırlarda yaşadığını ifade eden Halil Demir, “En büyük sıkıntımız elektrik. 16 yıldır buradayım. Bize kimse elektrik vermiyor. Çocuklarımız okula gitmiyor. Servis yok. İçtiğimiz su kanallardan geçiyor.”

“TEMİZ BİR YERDE YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Mevsimlik işçi Murat Sarıdal şunları söyledi:

“Karataş Çavuşlu Mahallesi’nde büyükelçi olarak çalışıyorum. Mevsimlik işçiyiz. Buradaki derdimiz kamp yapmak. Suriye’den gelen arkadaşlarımız kamp yaptı. Onlara da kamp istiyoruz. Suriyeli çalışanlarımız da var. Biz de burada dinlenmek istiyoruz. Biz yerde yaşamak istiyoruz Biz bu devletin evladıyız Devlet büyüklerimizden bunu istiyoruz Trafo DSİ ile ilgili DSİ kiminle ilgili Devlete Biz burada kullanamıyoruz onlar kullanmıyor’ Vermeyin bize buradan elektrik versinler ne varsa bedava istiyoruz demiyoruz” dedi.

Kaynak: ANKA / Günümüz

haberdernekpazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu