Haber

Meclis’te bu hafta: 8. Yargı Paketi’ne ilişkin beklentiler

ANKARA – TBMM’de yerel seçimler yaklaşırken yasama gündemi sakinleşiyor. Geçtiğimiz hafta meclis çoğunluğu sağlanamadığı için tamamlanamayan iktidar alanına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı tasarının bu hafta görüşülerek yasalaşması bekleniyor.

Bayındırlık, İmar ve Turizm Komisyonu’nda turist rehberliği meslek kanunu ile seyahat acentaları ve seyahat acentaları birliği kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı görüşülecek.

8. SEÇİM ÖĞLEDEN ÖNCE YARGI PAKETİ GÜNDEME OLABİLİR

AK Parti’nin bir süredir hazırlıklarını yaptığı 8’inci Yargı Paketi’nde sona gelindi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “8’inci yargı paketimizin taslağını Meclis grubumuza ilettik. Orada tartışmalar ve görüşmeler devam ediyor. Milletvekillerimiz çalışıyor, teklif aşamasına gelmek üzere. 70’e yakın madde var. Önemli maddeler var. Özellikle yargı ve yargı hizmetlerinin etkinliğini artırmaya yönelik düzenlemeler.Yine ceza “Adaletle ilgili önemli düzenlemeler var. Umuyoruz ki Meclis seçim tatiline girmeden bunların tartışılıp yasalaşması sağlanır” dedi.

PAKETİN İÇİNDE NELER VAR?

Hükümetin üzerinde çalışmaya devam ettiği 8. Yargı Paketi’nin bu hafta gündeme gelmesi sürpriz olmayacak. Pakette şu düzenlemelerin yer alması bekleniyor:

-Evlenen kadınların kocalarının soyadı yerine yalnızca kendi soyadını taşıyabilmeleri,
-1 Nisan 2024 tarihinden sonra verilen kararın (HAGB) açıklanmasının ertelenmesine ilişkin kararlara karşı istinaf mahkemesine itiraz edebilme,
– Hapis cezasını gerektiren kabahatler için ön ödeme tutarının hesaplanmasında bir gün karşılığı olarak belirlenen 30 TL’nin 100 TL’ye artırılması,
-Hükümlünün şartlı tahliye süresinin beşte birini kontrollü serbestlik içinde geçirmesinin sağlanması,
-Tüm davalarda itiraz süresi iki haftadır,
-Denetimli serbestlik süresinin 3 yıl ile sona ermesi,
– 0-6 yaş arası çocuğu olan, hastalık, engellilik veya yaşlılık nedeniyle hayatını tek başına sürdüremeyenler ile 70 yaşını dolduran hükümlüler, cezanın beşte üçünü harcamaları halinde kontrollü hürriyetten yararlanabilirler. Cezaevlerinde gerekli süre.
-Mesleğinde 20 yıllık kıdeme sahip avukatlar sınavsız arabulucu olabilirler.

YEREL SEÇİME 1 VE AY SONRA

TBMM’de yasama çalışmaları devam etse de tüm lobilerin en sıcak konusu yerel seçim gündemi. Gözler siyasi partilerin açıklayacağı son adaylar ve olası son dakika işbirliklerinde. CHP’de bu hafta kritik bir Parti Meclisi toplantısı yapılacak. CHP’nin Çankaya ve Kadıköy’ün de aralarında bulunduğu bazı ilçelerdeki adayları Pazartesi günü yapılacak Merkez Yönetim Kurulu ve Başbakanlık toplantılarının ardından açıklanacak. CHP’nin aday tanıtım toplantısı da 18 Şubat Pazar günü yapılacak. CHP’nin bu toplantıdan önce bir Parti Meclisi toplantısı daha yapması gündemde.

DEM SON ADAYLARINI AÇIKLAYACAK

İstanbul’dan aday gösterme kararı alan ve Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş ile İzmir eski Milletvekili Murat Çepni’yi İstanbul’dan aday ilan eden DEM Partisi’nin, aday tanıtım toplantısını da 17 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirmesi planlanıyor. İzmir, Mersin, Adana, Aydın, Manisa gibi illere aday gösterip göstermeme kararını, geri kalan yerler için ise adaylarını açıklaması bekleniyor.

TÜM TARAFLAR, TÜM ADAYLAR SAHADA

Yerel seçimlerin son köşesine girilirken başkanlar sahaya çıkacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz haftalarda başlattıkları seçim çalışmalarına bu hafta hız verecek. YETER Partisi Genel Başkanı Meral Akşener, il ziyaretlerine devam edecek. Muhalefet partilerinin liderleri de adaylara ve işbirliklerine ilişkin son hamleleri açıkladıktan sonra sahaya çıkacak.

İSTANBUL TABLOSU NET OLDU

Yerel seçim sonuçlarının en çok beklendiği kent olan İstanbul’da iş birliğinin tablosu ve seçimde yarışacak adaylar belli oldu. İstanbul’da Cumhur İttifakı adına yarışan Murat Kurum, CHP adayı Ekrem İmamoğlu, DEM Partisi adayları Meral Danış ve Murat Çepni, GÜZEL Partisi adayı Buğra Kavuncu, Refah Partisi adayı Mehmet Altınöz, Zafer Partisi adayı. Azmi Karamahmutoğlu ve Saadet Partisi adayı Birol Aydın, İstanbul’daki çalışmalarını hızlandıracak.

(HABER MERKEZİ)

haberafsin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu