Haber

MEBYA-DER eski eşbaşkanı Karadağ’ın cezası onandı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneğine (MEBYA-DER) yönelik 27 Şubat-3 Mart 2021 tarihinde yürüttüğü soruşturma kapsamında derneğin eski eşbaşkanı Şeyhmus Karadağ’a verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası İstinaf’ta onandı.

Operasyon kapsamında Karadağ’ın da aralarında olduğu 11 dernek yöneticisi ve üyesi tutuklandı, 29 kişi hakkında dava açıldı. Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, mezarlık ziyaretleri, taziye, basın açıklaması, dernek faaliyetleri kapsamında verdiği röportajlar, dernek kongreleri ve dernek faaliyetleri nedeniyle Karadağ hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla hazırlanan iddianame Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yargılama sonuncunda mahkeme, Karadağ’ı savcılık mütalaası doğrultusunda 6 yıl 3 ay hapse mahkûm etti. Karadağ’ın avukatları kararı bozma talebiyle Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Kararı inceleyen Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 9’uncu Ceza Dairesi, mahkemenin verdiği kararda isabetsizlik bulmadı.

İstinaf Mahkemesi kararında, “Yapılan yargılamaya, dosya ve duruşma tutanakları içeriğine, karar yerinde gösterilip incelenerek tartışılan hukuken geçerli ve elverişli delillere, mahkemenin soruşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, suçun oluşumuna ve niteliğine uygun kabul ve uygulamasına, cezayı artırıcı ve azaltıcı sebeplerin nitelik ve derecesi takdir kılınarak, savunmanın inandırıcı gerekçelerle reddedilmesine, hukuka uygun, yasal ve yeterli olarak açıklanan gerekçeye göre, verilen hükümde bir isabetsizlik bulunmadığından istinaf nedenleri yerinde görülmemiş olmakla, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 280/1-a maddesinin ilk cümlesi uyarınca istinaf başvurusunun esastan reddine” değerlendirmeleri yer aldı.

Karadağ’ın avukatları kararı Yargıtay’a taşıma hazırlığında.

(HABER MERKEZİ)

saruhanliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu