Ekonomi

İzmir’de ‘inanç turizmi’ hareketi

İZMİR (İGFA) –18-22 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen seminerde Bergama, Efes ve Urla’daki inanç turizmi malzemeleri inceleme gezileri ile yabancı rehberlere tanıtıldı.

İzmir Ticaret Odası Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Destinasyon İzmir Lideri Bülent Tercan, İzmir’in inanç turizmi açısından değerli bir potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, ‘Bir turizm hazinesinin üzerine oturuyoruz. Vatikan, Yunanistan, İsrail ve İtalya gibi ülkeler inanç turizminden çok önemli gelir elde etmektedir. İzmir de bu ülkelerdeki inanç turizmi değerleri ile boy ölçüşebilecek potansiyele sahiptir. Amacımız inanç turizminde doğru tanıtım, doğru planlama ve İzmir’i tanıtacak projeleri hayata geçirmek” dedi.

İzmir’in inanç turizmi konusunda deneyimli Yunan, İsrail ve İtalyan rehberlerin katılımıyla roadshow ve seminerlere ev sahipliği yaptığını hatırlatan Tercan, “Turizm denilince akla sadece doğal güzellik, güneş ve deniz gelmemeli. İzmir çok güzel. Bu alanlarda sağlık, kültür turizmi ve inanç turizmi dünyada önemli bir ekonomiyi yönetmektedir.İzmir, Meryem Ana, Akropolis, Asklepion, St. Yol ve Agora Semineri aracılığıyla yabancı rehberlerin bu merkezlerde inceleme gezileri düzenleyerek bölgede turizme yönelik temaslarımızı sürdüreceğiz, kısa vadede önemli geri dönüşler alacağımıza inanıyoruz” dedi.

Kültür ve İnanç Turizmi Derneği ile Tutku Turizm iş birliğinde düzenlenen organizasyonun başarılı geçtiğini belirten Bülent Tercan, Platform Lideri Levent Oral’ın emekleri ve geniş vizyonuyla bu yolda ilk adımın atıldığını hatırlatarak, yerel yönetimlerin bu çalışmaları desteklemesi ve geliştirmesi açısından değerlidir.

Tercan, özellikle güneşi, denizi, tarihi dokusu, termal kaynakları ve inanç turizmi değerleriyle turizm hazinesi olan İzmir’de bu noktada misyonlar olduğunu belirterek, “Elimizdeki hazineyi doğru değerlendirelim, şehrimiz kalkınacak, ülke ekonomisi rahatlayacak.”

golbasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu