Ekonomi

İngiliz Ekonomisi Üçüncü Çeyrekte Büyümedi

İngiltere ekonomisi üçüncü çeyrekte (Temmuz-Eylül) büyüme kaydederken, bu durum ekonominin bu yılki en zayıf çeyreklik performansı olarak kaydedildi.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı verilere göre İngiltere’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), ikinci çeyrekteki yüzde 0,2’lik büyümenin ardından üçüncü çeyrekte de değişmedi. Beklenti ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 0,1 daralacağı yönündeydi.

Ekonomi Bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 büyüdü. Britanya ekonomisi 2022 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 0,1 daraldı.

Hizmet sektöründeki yüzde 0,1’lik daralma ile inşaat sektöründeki yüzde 0,1’lik büyüme birbirini dengeleyerek ekonomi üçüncü çeyrekte yatay seyretti. Bu, ekonominin bu yılki en zayıf üç aylık performansı olarak kaydedildi.

Aylık bazda İngiltere ekonomisi Eylül ayında yüzde 0,2 büyüdü. Ağustos ayında bu oran yüzde 0,1 seviyesindeydi.

ONS Ekonomik İstatistik Müdürü Darren Morgan, bilgilere ilişkin değerlendirmesinde, ekonominin üçüncü çeyrekte yatay seyrettiğini, hizmetler sektöründe özellikle sağlık ve yönetim danışmanlığı gibi alanlarda daralma yaşandığını belirtti.

Araç satışları, imalat sanayi ve inşaat sektörlerinde sınırlı büyüme yaşandığını belirten Morgan, “Eylül ayındaki yüzde 0,2’lik büyüme film yapımcılığı, sağlık ve eğitim alanlarındaki faaliyetlerden kaynaklandı. Bu büyüme, gibi alanlardaki daralmayla dengelendi. perakende ve bilgisayar programlama olarak.” değerlendirmesini yaptı.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt da yüksek enflasyonun büyümenin önündeki en büyük engel olduğuna dikkat çekerek, ekonomiyi sürdürülebilir bir şekilde büyütmenin en iyi yolunun “plana sadık kalmak ve enflasyonu sistemden çıkarmak” olduğunu kaydetti.

haber-ceyhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu