Ekonomi

Fransa Seçim Sonuçları Açıklandıkça Avrupa Hisse Senetleri Yükseliyor

Fransa’daki parlamento seçimlerinin ilk sonuçlarının ardından Fransız hisse senetleri öncülüğünde Avrupa piyasaları bugün kayda değer bir yükseliş yaşadı. Aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisi, başarıları bazı tahminlerin öngördüğü kadar kapsamlı olmasa da önemli adımlar attı.

Fransa’nın mavi çipli borsa endeksi olan CAC 40 endeksi, diğer bölgesel piyasaları geride bırakarak %2,6’lık etkileyici bir artış kaydetti. BNP Paribas (EPA:BNPP) (OTC:BNPQY), Societe Generale (OTC:SCGLY) ve Credit Agricole (OTC:CRARY) gibi büyük Fransız bankaları, hisselerinin %4,8’den %7,9’a yükselmesiyle önemli kazançlara tanık oldu.

Fransız hisse senetlerindeki bu yükseliş, STOXX 600 endeksinin 0709 GMT itibariyle %1 oranında yükselmesine katkıda bulundu ve endeksin dört seans üst üste kayıp yaşamasının ardından bir geri dönüşe işaret etti.

RN partisi, müttefikleriyle birlikte oyların %33’ünü alarak %28’lik sol koalisyonun ve sadece %20 oy alan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkezci partisinin önünde yer aldı. Ancak nihai sonuç 7 Temmuz’daki ikinci tura kadar yapılacak müzakerelere bağlı.

Piyasa analistleri, piyasadaki hareketin ‘söylentiyi al gerçeği sat’ atasözünü yansıttığını ve Ulusal Ralli’nin ikinci tur oylamada mutlak çoğunluğu elde edemeyebileceğine dair ek spekülasyonlar olduğunu belirtiyor.

Bugünkü yükselişten önce CAC 40, Fransa’nın mali politikasının olası yeni hükümet altında nasıl ilerleyebileceğine ilişkin endişeler nedeniyle Cuma günü son beş ayın en düşük noktasında kapanmıştı.

Bireysel hisse senedi haberlerinde, Fransız teknoloji şirketi Atos, bankalar ve tahvil sahiplerinden oluşan bir konsorsiyumla borç yeniden yapılandırma koşulları üzerinde anlaşmaya varmasının ardından hisselerinin %11,7 arttığını gördü.

Bu arada, Nestle’nin hisseleri, CEO’sunun yerel bir gazeteye verdiği son röportajda yaptığı yorumların ardından %1,1 oranında arttı. CEO, maliyet enflasyonundan kaynaklanan baskının azalmaya başlamasıyla birlikte İsviçreli gıda devinin yılın geri kalanında ikinci çeyrekten itibaren satış hacimlerinde istikrarlı bir büyüme hedeflediğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu