Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kayseri’de “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programında konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Kendi sınırları içerisinde iktidar olan, hükümdar olan bir Türkiye’nin bağımsızlık hareketi, şimdi uluslararası alandaki vesayetle mücadele aşamasına gelmiştir. ‘Dünya beşten büyüktür’ diye ifade ettiğimiz bu ilke, aslında tam da bu vesayetle mücadelenin kendisidir.” dedi.

Oktay, 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları programı kapsamında Kayseri’yi ziyaret etti.

AK Parti vilayet teşkilatında geçmiş devirden bugüne vazife alanlarla bir ortaya geldiği programda konuşan Oktay, Kayseri’nin iş insanları, girişimcisi ve ticari zekasıyla ön plana çıktığını ve Türkiye’nin ana merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

“Türkiye Yüzyılı” diye söz ettikleri yeni bir vizyonla Türkiye’nin huzuruna çıktıklarını ve yeni bir hikaye yazmak istediklerini belirten Oktay, bu yeni hikayeyi binlerce yıllık tarihten gelen tecrübeyle oluşturdukları altyapının üzerine kuracaklarını ifade etti.

Oktay, 2002’de iktidarı devraldıklarında her şeyiyle krizde ve vesayet altında olan bir Türkiye’den bahsedildiğini belirterek, böyle bir ortamda istikrarın sağlanmasının kolay olmadığını dile getirdi.

“Dünya beşten büyüktür”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin kendi hudutları içerisindeki vesayetle gayrete başladığını lisana getiren Oktay, “Yargı vesayeti mi dersiniz? İşte en son 15 Temmuz darbesiyle sonuçlanan ve arada birkaç defa farklı teşebbüslerle devam eden diğer anlamdaki gerek emniyette gerek ordudaki gerek diğer kurumlarda oluşan vesayetlerden mi? Her birinin ayıklanarak geldiği bir Türkiye.” diye konuştu.

Şimdi diğer bir vesayetle gayrete başlandığına dikkati çeken Oktay, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, kendi sınırları içerisinde iktidar olan, hükümdar olan bir Türkiye’nin bağımsızlık hareketi şimdi uluslararası alandaki vesayetle mücadele aşamasına gelmiştir. ‘Dünya beşten büyüktür’ diye ifade ettiğimiz bu ilke, aslında tam da bu vesayetle mücadelenin kendisidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Sadece 3-5 ülkenin iki dudağı ortasında, bütün ülkelerin neredeyse diz çöktürülmeye çalışıldığı bir dünyada “Dünya beşten büyüktür” dediklerinde, kendilerine “Bunlar ne diyorlar?” diye bakıldığını aktaran Oktay, şöyle devam etti:

“Bugün Rusya ve Ukrayna kriziyle birlikte artık herkes, hem de Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu üyelerinin kendisi, yani bu beşin kendisi de ‘Evet, dünya beşten büyüktür’ demeye başladı. Yalnızca 5 ülkenin, dünyanın farklı bölgelerinde olan her türlü olayla, her türlü krizle baş edebileceğini ve orada son kelamı kendilerinin söyleyeceğini düşündükleri bir ortamda, krizi üretenlerin ve yönetmesi gerekenlerin de bu sisteme nazaran bu 5’ten biri olduğunda, sistemin çöktüğü de kendiliğinden ortaya çıktı.”

“Türkiye bu mücadele için hiç kimseden icazet almak zorunda değil”

Oktay, İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına değinerek, terörün Türkiye’yi içeride ve dışarıda tehdit etmek ve kelamda terbiye etmeye çalışmak için bir enstrüman olarak kullanıldığına dikkati çekti.

Türkiye olarak bunun karşısında duracaklarını, nereden gelirse gelsin, kimin olursa olsun ayrım yapmadan terörle hem yurt içinde hem yurt dışında gayret ettiklerini ve sonuç almaya başladıklarını vurgulayan Oktay, terörle çaba sırasında ulusal savunma endüstrinin oynadığı değerli role işaret etti.

Oktay, Türkiye’nin artık bu mücadele için hiç kimseden icazet almak zorunda olmadığını belirterek, Türkiye’nin ortağı olduğu F35 ve fiyatını ödediği F16 uçaklarını almasının hukuksuz biçimde engellendiğine dikkati çekti. Oktay, Ulusal Muharip Uçak’ın 2023’te havalanacağını ve 5. jenerasyon uçakların ötesinde özelliklere sahip olacağını açıkladı.

“Dışarıdan daha çok muhalefeti içeride gördük”

Türkiye’nin birçok alanda gösterdiği ilerlemenin, diplomaside de elini güçlendirdiğine işaret eden Oktay, şunları kaydetti:

“Dünyada kelamı dinlenen yalnızca kendisine yazılan senaryoları uygulayan değil, kendisi senaryo yazan bir Türkiye, senaryosu yazılan etapta işin içerisinde olan bir Türkiye, bölgesinde ve dünyadaki sıkıntılara tahlil üreten, alternatif tahliller üreten bir Türkiye olması gerekiyordu. Bu da diplomaside farklı bir yaklaşımı gerektiriyordu. Burada da farklı bir yaklaşım alındı. O da önder diplomasisiydi. Recep Tayyip Erdoğan üzere elimizde çok güçlü bir başkan ve onun oluşturduğu bir tesir alanı olduğunda, sonun ötesindeki bu uğraş çok daha kolaylaşıyor.”

Hiçbir şeyin kolay olmadığını ve bunun farkında olduklarını belirten Oktay, şöyle devam etti:

“Suriye’de bunun mücadelesini verdik. Tehdidi yerinde karşıladık. Irak’ta bunun gayretini verdik, tehdidi yerinde karşıladık. Libya’da bunun mücadelesini verdik. Bazıları anlamadı. ‘Ne alakası var Libya ile hangi tehditten bahsediyorsunuz?’ diye. Libya’yla biz mutabakat mutabakatını imzaladığımızda, deniz yetki sonlarıyla ilgili tehdidin nereden geldiğini hala anlayamadılar. Doğu Akdeniz’de bizi karaya hapsetmeye çalışan bir politikanın adım adım uygulanmaya çalışıldığı bir ortamda biz aslında bize çizilen haritaları yırtıp atarken, adına Sevilla denilen haritaları, başkaları bunun ne olduğunu, başkaları dediğimi de biliyorsunuz, altılı masadan bahsediyorum, Kılıçdaroğlu ve şürekasından bahsediyorum, ne olduğunu bile anlayamayacak kadar dar görüşlü veya Türkiye merkezli düşünemeyecek kadar uluslararası dışarıdan bir gözlükle Türkiye’ye bakan yerli ve ulusal olmayan bir muhalefet vardı. Dışarıdan daha çok muhalefeti içeride gördük.”

“Nasıl bu türlü bir şey söyleyebilecek kadar siyasi ihtirasa sahip olabilirsiniz?”

Muhalefetin Türkiye’de olan herhangi bir pozitif olaydan memnun olmamasını eleştiren Oktay, “Bir şeyden de keyifli olun. Yani milletin bir ferdi olmak, milletin üzüldüğüyle üzülmek, sevindiğiyle sevinmektir. Bir adediyle sevinin.” dedi.

Oktay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birkaç 1000 metre derinlikten rastgele bir doğal gazı, bir güç kaynağını bulup Türkiye’nin kendi imkanlarıyla çıkarması, başka ülkelerin 5-7 yılda kullanıma sokabileceği bir projeyi 2 yılda milletin hizmetine sokabilmesi, verilebilmesi, bunu anlamaları mümkün değil. Bunu anlayabilmeleri için Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lider vizyonuna sahip olmaları gerekiyor. Altısını da toplasanız, yedisini de toplasanız değil Recep Tayyip Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan’ın, ağır söylemek istemiyorum ancak yani zekatı bile etmez.”

Oktay,Türkiye’nin gelişmesini ve cari açığını uyuşturucuyla karşılayabildiğini iddia eden bir muhalefet lideri bulunduğunu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da bu konuda kendisini muhalefetle aynı kareye sokmaya çalıştığını ifade ederek, “Allah’tan kork. Sen yıllarca bu teşkilatın üyesi olmuşsun, yıllarca Cumhurbaşkanının yanında olmuşsun. Başbakanlığını yapmışsın bu ülkenin, Dışişleri Bakanlığını yapmışsın bu ülkenin. Nasıl böyle bir şey söyleyebilecek kadar siyasi ihtirasa sahip olabilirsiniz?” diye konuştu.

Türkiye’nin yeni bir periyoda yönelik endüstride, iktisatta bağımsızlığını ilan etmesini istediklerini ve bunun için çabaladıklarını, fakat muhalefetin bununla dalga geçtiğini lisana getiren Oktay, yerli araba konusunda Türkiye için yeni bir fırsat doğduğunu söyledi.

Oktay, “Elektrikli araçlara dönüşen ve bir sonrasında da aslında başka boyutu konuşuyoruz artık, uçan araçlar diye konuşuyoruz, bir boyuta dönüşecek bir sektörden bahsediyoruz. Doğru zamanda buna girelim dedik. Cumhurbaşkanımız da bununla ilgili hayallerinden birisiydi girdi ve sonuç aldık. ‘Olmaz’ dediler, ‘mümkün değil.’ Nasıl olacağını gösterelim dedik. Sonuç aldık, şimdi inşallah kısmet olursa 2023’te de artık caddelerimizde bu araçları hep birlikte göreceğiz.” tabirlerini kullandı.

“Türkiye Yüzyılı”nda Kayseri’yi bölgesinde lider ve Türk ekonomisinde söz sahibi bir yerde görmeyi arzu ettiklerini vurgulayan Oktay, bunun, geçmişte olduğu gibi bugün de Cumhur İttifakı’ndaki güçlü duruş, birlik ve beraberlikle yapılabileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu