İş

Çin PMI’ları ekonomik toparlanmaya işaret ediyor, yen izleniyor

Asya piyasaları yeni çeyreğin başlamasıyla birlikte son ekonomik verilerin de desteğiyle iyimser bir açılışa hazırlanıyor. Pazar günü Çin’den gelen olumlu imalat ve hizmet sektörü faaliyetleri eş zamanlı bir ivmelenmeye işaret ediyor. Bu rakamlar, ABD ekonomisi için “yumuşak inişe” işaret eden Cuma günkü verilerin hemen ardından geldi.

Avrupa’daki Paskalya tatili nedeniyle Pazartesi günü daha düşük işlem hacimleri beklenmesine rağmen, ABD hisse senedi ve tahvil piyasaları faaliyetlerine devam edecek.

Asya’nın ekonomik gündemi, Japonya, Güney Kore ticaret verileri, Endonezya enflasyon rakamları ve Japonya’nın üç aylık Tankan iş koşulları anketleri de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) raporları ile dolu.

Özellikle Asya’nın en büyük iki ekonomisi için kur hareketleri yakından izlenecek. Japon yeni “müdahale” bölgesinde seyretmeye devam ederken, Çin yuanı dolar karşısında baskı altında ancak yen karşısında 30 yılın zirvesine ulaştı.

Geçtiğimiz hafta yuan spot işlemlerde zayıflayarak dolar başına yaklaşık 7,22 seviyesine geriledi. Ancak Çin Halk Bankası, dört gün üst üste 7,0950 civarında sabit bir günlük sabitleme oranı tutarak minimum dalgalanmayı tercih ettiğini gösterdi.

Huawei’nin son kazançları ve imalat faaliyetlerinin altı ay içinde ilk kez genişlediğini gösteren resmi PMI rakamları Pekin’in iyimser olması için nedenler sunuyor. İmalat PMI, ihracat siparişlerindeki artışla birlikte bir önceki ay 49,1’den 50,8’e yükseldi. Resmi hizmetler PMI Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine ve bileşik PMI Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak Pazartesi günü hem Çin hem de küresel piyasaları destekleme potansiyeline sahip oldu.

Yatırımcılar ayrıca Pazartesi günü Çin’in resmi olmayan Caixin imalat PMI rakamlarının açıklanmasını bekliyor ve Japonya’nın ilk çeyrek Tankan iş koşulları anketlerinden ekonomik ivme ve iç talepteki toparlanma işaretlerini izleyecekler. Ayrıca, büyük firmaların sermaye harcama planları Japonya borsası için daha fazla büyüme potansiyeline işaret edebilir.

Endonezya’da tüketici enflasyonu, artan et ve gıda fiyatları nedeniyle Mart ayında yıllık oranın %2,75’ten %2,91’e yükselmesi beklentisiyle bir diğer odak noktası. Bu oran Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek oran olsa da, merkez bankasının hedef aralığı içinde kalmaya devam ediyor. Şubat ayından bu yana politika faizini %6’da sabit tutan Endonezya Merkez Bankası, herhangi bir gevşeme düşünmeden önce ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesini bekleyebilir.

Önümüzdeki hafta ayrıca daha fazla PMI, Güney Kore ve Filipinler’den enflasyon verileri ve Hindistan Merkez Bankası’nın para politikası kararı da piyasanın yönünü değiştirebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

dalamanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu