Yaşam

Beyoğlu Sineması kurtuldu: Birkaç ay içinde açacağız

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yetenekli Polat, toplumsal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla Beyoğlu Sineması’nı yeniden açacaklarını duyurdu.

İstanbul’un en eski sinema salonlarından olan ve 33 yıldır varlığını sürdüren Beyoğlu Sineması, geçen temmuz ayında yaşanan mali meseleler nedeniyle işletmecisi Utku Ögetürk tarafından kapatılmıştı.

Mahir Polat, kapatılan sinemanın işletmesini aldıklarını ve İBB Beyoğlu Sineması olarak yine açacaklarını tabir etti.

‘BİRKAÇ AY İÇİNDE AÇACAĞIZ’

Gazete Duvar’a konuşan Polat, “Beyoğlu Sineması ile ilgili tüm detaylar çok kısa bir süre içerisinde daha net hale gelecek. Mekânı ticari kaygısı olmayan bir yaşam alanına çevirmeyi hedefliyoruz. Sinema dünyası sanatçılarının, yaratıcılarının ve sanat severlerin ihtiyaçlarına göre yenileyeceğiz. Bunu da elbette Beyoğlu Sineması’nın kimliğini ve dekorasyonunu koruyarak yapacağız. Açılışı birkaç ay üzere kısa bir müddette gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

PERFORMANS SANATLARI İÇİN ALAN AÇILACAK

Beyoğlu Sineması’nda yapılacak değişikliklere de değinen Polat, “Biliyorsunuz, içeride iki adet sinema salonu yer alıyor. Bu salonlardan biri sinema salonu olarak kalmaya devam edecek, başka salonu ise performans sanatkarlarının sahne alabileceği bir salona dönüştürmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BU SİNEMA MUAZZAM ANILAR BİRİKTİRMİŞ BİR YER’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise bugün restorasyon süreci devam eden Beyoğlu Sineması, Muammer Karaca Tiyatrosu, Botter Apartmanı ve Metro Han’ı gezdi.

Beyoğlu Sineması’nda yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan İmamoğlu şunları söyledi:

“Burası 20. yüzyılın başlarına yanlışsız giden bir tarihe sahip bir alan aslında ve o süreçten bugüne; isim değişiklikleri, yangınlar, kapanmalar, açılmalar vesaire yaşanmış lakin her şeyden evvel muazzam anılar biriktirmiş bir yer Beyoğlu Sineması. Biz alışılmış bu tıp noktalara ihtimamlı eğiliyoruz sahiden, ancak kurumsal lakin manevi lakin kimi sponsorluklar üreterek fedakarlıklar yapıyor ve bu tıp alanların maddiyatla ölçülemeyecek kadar topluma moral katacağını, moral vereceğini biliyoruz.”

NE OLMUŞTU?

1989 yılında kurulan Beyoğlu Sineması, pandemi döneminde yaşanan maddi zorluklar nedeniyle geçen temmuz ayında kapılarını kapattığını duyurmuştu.

Açık kalarak her geçen gün daha fazla zarara uğradıklarını belirten Beyoğlu Sineması yönetimi yaptığı açıklamada “Şu an için Beyoğlu Sineması etkin olarak açık kalabilecek maddi yükümlülüklere sahip değil. Biz de bu süreçte açık kalarak her geçen gün zararın artmasından ise kapalı kalmasını tercih etmek durumunda kaldık. Bu hususla ilgili gerek mal sahipleriyle, gerek dağıtımcılarla, gerek ise işletmeyi devredebileceğimiz opsiyonlar için görüşüyoruz. Ancak şu an için rastgele bir gelişme yok” demişti. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu