Yaşam

Aydın Orak “Sabırsızlık Zamanı”nı anlattı

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “Bir yönetmen bir söyleşi” buluşmasına “Sabırsızlık Zamanı” isimli sinemasıyla, direktör Aydın Orak katıldı. Gösterimin akabinde sinemaseverlerle buluşan Orak, sinemada iki küçük çocuğun hasretine ışık tutan bir üretim ortaya koyduklarını belirtti.

Nilüfer Belediyesi, düzenlediği etkinliklerle sinema tutkunlarını bedelli sinema ve direktörlerle buluşturmaya devam ediyor. Konak Kültürevi’nde düzenlenen ve her ay farklı bir sinema ile direktörünü ağırlayan ‘Bir yönetmen bir söyleşi’ aktifliğine bu kere “Sabırsızlık Zamanı” sinemasının direktörü Aydın Orak katıldı. Oyuncu Feride Çetin ve sinemanın kurgucusu Murat Hasarı’nın da yer aldığı aktiflikte sinemaseverler birinci olarak sineması izledi.

Dünya prömiyeri Varşova Memleketler arası Sinema Festivali’nde gerçekleşen “Sabırsızlık Zamanı”, Diyarbakır’ın yakıcı yaz sıcağı altında fakir bir kenar mahallede yaşayan iki kardeşin, mahallelerinin çabucak yanındaki lüks sitenin duvarını aşıp havuzuna girme çabasını mevzu ediyor. Okulda karşılarına çıkan havuz sorunlarıyla başı kederde olan ve havuzu gerçek ömürlerinde da bir takıntı haline getiren iki kardeşin bu bahisteki gayretleri sinemada çarpıcı bir halde anlatılıyor.

Başrollerini Pelin Batu, Mirza Zarg ile Mirhat Zarg’ın paylaştığı sinema ilgiyle izlendi. Bir buçuk saat süren gösterimin akabinde direktör Aydın Orak, oyuncu Feride Çetin ve kurgucu Murat Hasarı, sinemaseverlerle sinemaya ait söyleşi gerçekleştirdi.

Sinemaya çok emek verdiklerini ve olumlu reaksiyonlar aldıklarını tabir eden direktör Aydın Orak, “Film boyunca genel akış farklı gelişiyor lakin sonu biraz trajik bitiyor. Finalde izleyicinin yorum katmasını istedim. Mirhat ve Mirza’yı daha evvel farklı bir projede kısa mühlet oynatmıştık, çok başarılı çocuklar. Sinemada oyuncuları hür bıraktığım için doğal ve rahat oynadılar. Bu da sineması doğaçlama yapılmış üzere gösterince izleyiciye daha samimi geldi. O coğrafyada yaşayan her yaştan insanın farklı hasretleri, hayalleri, maksatları var. Bu sinema de iki küçük çocuğun hasretine ışık tutan bir üretim oldu” formunda konuştu.

Senaryonun kendisini çok etkilediğini tabir eden oyuncu Feride Çetin de “Bu film, gerçek hayatlara dokunan senaryoya sahip. Çocuk oyuncularımız çok yetenekliydi. Biz de onlara destek olduk ve güzel, gerçekçi bir yapım ortaya çıktı. Bu kadar gerçek bir filmi çekmek bizim için de büyük deneyim oldu” dedi.

Sinemanın kurgucusu Murat Hasarı da imal kademesinde müşahedelerini aktardı. Takımın sinemaya çok emek verdiğini söz eden Hasarı, “Yönetmenimiz bu filmde çok kararlı davrandı. Oyuncular da benimseyerek oynadılar ve verilen emeğe gerçekten değdi. Çok fazla malzeme vardı ama kurgusu beni zorlamadı” kelamlarıyla imal basamağında yaşadıklarını anlattı.

Söyleşi sonrasında Nilüfer Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Nejla Aslan, Aydın Orak, Feride Çetin ve Murat Hasarı’ya iştirakleri için teşekkür etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu