Haber

Arama kurtarma köpekleri Bozo, Angel ve Boss 50 kişiyi kurtardı

İHH İnsani Yardım Vakfı Köpek Arama Kurtarma Birimi’ne bağlı 3 köpek Bozo, Melek ve İşveren afetin ilk gününden itibaren deprem bölgesindeki çalışmalara değerli katkılarda bulundu. Köpeklerin bulunmasının ardından arama kurtarma ekipleri tarafından enkaz altından 50 kişi kurtarıldı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Ekipleri depremin ardından harekete geçti. İlk saatlerden bu yana yoğun çalışma yürüten gruplar, şimdiye kadar hayatını kaybeden ve hayatta kalan 3 bin 28 kişiyi kurtardı. 10 ilde bin 580 kişiden oluşan 65 arama kurtarma grubunun çalışmaları sürüyor.

İHH Köpek Arama Kurtarma Birimi’nde görevli 3 arama kurtarma köpeği, eğitmenleriyle birlikte deprem bölgelerindeki arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Misyonerler, köpekler tarafından tespit edildikten sonra enkazdan 50 kişiyi kurtardı.

“İLK GÜNDEN ÇALIŞMAYA BAŞLADIK”

İHH Köpek Arama Kurtarma Birimi Eğitmeni Mustafa Yorgancı, depremin olduğu ilk gün çalışmalara başladıklarını belirtti. Yorgancı şunları söyledi:

“Depremden sonra 10 gün boyunca Hatay, Gaziantep ve Malatya’da aktif rol aldık. Habil Tanış Malatya’da, İbrahim Güler Gaziantep’te ben de Hatay’da köpeklerimizle çalıştım. Köpeklerimiz çalışmalara çok değerli katkılar sağladı.” birçok noktada diğer arama kurtarma ekiplerinden sevindirici haberler aldı. 28 günlük Yiğit bebek ile annesi Hacer Hanım’ı enkazdan sağ olarak çıkarıp sağlık ekiplerine teslim ettiğimizde hem çok duygulandık hem de çok sevindik. Arama kurtarma çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu