Haber

Amasya’da “Nar” türü kenevir tohumu hasadı yapıldı

Amasya’nın Suluova ilçesinde “narli” türü kenevir tohum hasadı gerçekleştirildi.

Uzunoba köyünde gerçekleştirilen programda, açılan stantlarda katılımcılara kenevir ve ürünleri hakkında bir firmanın yönetim kurulu başkanı Mustafa Uğur Balkuv tarafından bilgiler verildi.

Balkuv, çok eski bir bitki olan kenevirin 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden ülke gündemine getirildiğini, araştırma sürecinin ardından 2021 yılında bu alana yatırım yapma kararı aldıklarını söyledi.

Kenevir bitkisi yetiştiriciliği için ideal bölgeler olan Samsun, Amasya ve Kastamonu’da ekim yaptıklarını, bu yıl 3 ilde yaklaşık 5 bin 500 dekara kenevir ektiklerini anlatan Balkuv, “Çeşitli sebeplerden dolayı ekimi durduruldu. Uzun bir süre dünyada askıda kaldı. 1930’lardan 1990’lara kadar.” “Tertemiz kalmış bir bitki ama 1990’lardan sonra endüstriyel kenevir tohumlarının ortaya çıkmasıyla dünya bu ürünün yetiştirilmesine ağırlık vermeye başladı. Hem gıda, hem tekstil, hem de ilaç alanında çok ciddi ürünler yaratmak mümkün. , otomotiv, savunma, mobilya ve inşaat sektörleri.” Bu kelimeyi kullandı.

Konuşmaların ardından Balkuv, Cumhuriyetin 100. yılı anısına kenevir yetiştiren çiftçi Davut Yahşi’ye Atatürk tablosu hediye etti.

Daha sonra toprakta kenevir tohumları hasat edildi.

Suluova Kaymakamı Şafak Gürçam, Belediye Başkanı Fatih Üçok, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, kurum ve kuruluş temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

habertuzlukcu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu