Ekonomi

Amasya Şeker Fabrikası Üreticilere 400 Milyon Liralık Avans Ödemesi Yaptı

Amasya Şeker Fabrikası, üreticilere gübre, tohum, dikim, çapa ve sulama için 400 milyon TL avans verdi.

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından Merzifon ilçesinde Satış Mağazası açıldı.

Suluova Kaymakamı ve Merzifon Kaymakam Yardımcısı Şafak Gürçam, mağazanın açılış töreninde yaptığı konuşmada şeker fabrikasının Amasya bölgesi için çok değerli olduğunu söyledi.

Devletin her zaman üreticinin yanında olduğunu belirten Gürçam, mağazanın bölge ve çiftçi için hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Amasya Şeker Fabrikası İcra Kurulu Başkanı Ahmet Özarslan, üreticilere finansman konusunda ellerinden gelen desteği verdiklerini kaydetti.

Üreticiye 400 milyon lira avans ödediklerini kaydeden Özarslan, “Pancar her zaman çiftçimizin güvencesi ve sigortasıdır. Hepimizin bildiği gibi pancar ülkemizin en stratejik tarım ürünüdür. Henüz bir kilo pancar teslimatı alamamamıza rağmen çiftçimize 400 milyona yakın avans ödemesi yaptık. Verimli bir dönem geçiriyoruz.” dedi.

En çok pancar üretimi yapılan yerlerden birinin Merzifon olduğunu hatırlatan Özarslan, şöyle devam etti:

“Merzifon, Amasya Şeker Fabrikası için değerli bir tarım bölgesi. Merzifon’da pancar ekimini artırma çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Sadece Merzifon’da değil tüm bölgelerimizde pancar ekimini artırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Geçen yıl Merzifon’da 10 bin dekarlık arazide pancar ekimi yapıldı. Bu yıl 16 bin dekar pancar ekimine ulaştık. Beklentimiz 100 bin dekar pancara ulaşmaktı. Sayının artmasını canı gönülden istiyoruz. Çiftçilerimizin rahat alışveriş yapabilecekleri mağazamız hayırlı olsun.”

Konuşmaların ardından mağaza kurdelesi kesilerek açıldı.

Törene AK Parti Amasya Milletvekilleri Haluk İpek ve Hasan Çilez, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Amasya Pancarcılar Kooperatif Başkanı Mustafa Saatcı, kurum ve kuruluş temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu