Haber

Ali Babacan’dan Cumhur İttifakı’na etkinlik önerisi: Anayasa değişikliği için birlikte çalışmaya hazırız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TV5 canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Babacan, anayasa değişikliği konusunda Cumhur İttifakı ile birlikte çalışabileceklerini ifade etti.

“CUMHURİYET İTTİFAKI İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”

Babacan, “Parlamenter sistem de önemli ama mevcut sistemi rehabilite edebiliriz. Kuvvetler ayrılığı daha iyi hale getirilebilir. Cumhur İttifakı anayasa değişikliğinde ‘Birlikte çalışalım’ derse ona da hazırız. “

“VERİLER ELEŞTİRİLERİ DOĞRULAMAZ”

Babacan, “Bu eleştiri sadece DEVA Partisi için değil, CHP listesinden seçime giren diğer partiler için de geçerli. Biz bunun farkındayız, takipçisiyiz. Ancak bu bilgi bu eleştirileri doğrulamıyor. Neden diyeceksiniz Birincisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin oyu bir önceki seçime göre yüzde 2.5 arttı yani 22’8’den 25.3’e çıktı.Hatırlarsanız Sadullah Ergin’i neredeyse tartışmışlardı. Adaylar açıklandıktan sonra bir hafta boyunca her gün.Sadullah Ergin, CHP’nin Ankara’daki ilk bölge adayı oldu.Çankaya Çankaya artık CHP’ye oy vermeyeceği için Çankayalılar artık CHP’ye oy vermeyecek.Cumhuriyet Halk Partisi’nin oy artışı birinci bölge 5.5 puan CHP’nin önceki seçimlerde Kahramanmaraş’taki oy oranı yüzde 9.5, bu seçimde aldığı oyların yüzde 16.3’ü Mersin’de yüzde 3.8 artış var Mehmet Emin Ekmen’imiz malumunuz , Mersin’den aday oldu. 3. sıradaydı ama CHP’nin yanılmıyorsam 5 milletvekili olduğunu ve Mersin’e önemli bir katkı getirdiğini düşünüyorum. hareket geldi.

“CHP BİZİ İSTEDİ”

Yani adaylarımızın bulunduğu birçok ilde çok önemli bir ek hamle oldu. Bunu CHP ile ilk görüşmelerimizde dile getirmemiz de doğal bir gerçektir. Tek liste ile beraber gidelim dediler. Bu yüzden teklif onlardan geldi. Rastgele gidip hiçbir şey müzakere etmedik. CHP hep birlikte girersek daha çok milletvekili çıkar diye sordu bize. Simülasyon yaptık dediler, gösterdiler. Simülasyonları yaptık ve birebir gördük. Yani aynı listede sadece DEVA Partisi ile CHP’nin olduğunu artı 18 milletvekili çıkardıklarını gördük. Diğer partileri saymazsak sadece DEVA, 18 milletvekili ile ortak listeye katılmanın sonucudur. O yüzden kabul ettik.

“KENDİMİZDEN EMİNİZ”

Bu nedenle DEVA’nın hak etmediği hiçbir şey kesinlikle yoktur. doğal var oy Sonuçlar beklenenden düşük olunca herkes bir kusur arıyor. Bazen taraflar bu hatayı kendi içlerinde ararlar ve diğerlerinde kusur var mı diye sorulur. Toplumda suçlu arayışına dönüşür. Kendimize çok güveniyoruz. Bu 15 arkadaştan 15 tanesi helalden seçildi. Bunu hak ettiler, bu konuda en ufak bir endişemiz yok. Üstelik bu ikinci tura giden yolda tüm teşkilatlarımızla sahada olacağız, birlikte çalışacağız. Tıpta bu ikinci seçimi de Sayın Kılıçdaroğlu’nun kazanması için tüm gücümüzle, varlığımızla ortaya koyacağız.”

catalzeytin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu