Haber

Adaların insanı: Kıyılar halkındır, vazgeçilemez

Adalar’ın kıyı ve ormanlık alanlarının 3261 sayılı Kıyı Kanunu gereğince alışılmadık derecede yüksek duvarlar, çitler ve dikenli tellerle çevrilerek özel kişilere kiralanarak vakıf ve vakıflara devredilmesi karşısında ada halkı bir araya geldi. topluluklar.

Öğle saatlerinde Heybeliada El Faro’da buluşan adalılar, “Sahiller milletindir” sloganıyla Çam Limanı’na yürüdü.

Yapılan açıklamada, Çamlimanı’ndaki Milli Emlak’a ait bir parselin Kaymakamlık kararıyla boşaltılarak Müftülüğe tahsisine ilişkin tebliğe tepki gösterildi.

Açıklamada, Heybeliada Sanatoryumu’nun Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisinin Yargıtay tarafından iade edildiği hatırlatılarak, Adalar kıyılarındaki işgal ve işgal girişimlerine karşı hükümlerin uygulanması talep edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Heybeliada kıyıları yavaş yavaş tarikatlar, cemaatler ve mafyalar tarafından işgal ediliyor. Son olarak Adalar Kaymakamlığı’nın tebliği ile Senatorium’un yanındaki Çam Limanı plajının Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildiğini öğrendik. Çam Limanı ve Heybeliada Senatorium doğal ve kültürel miras olup, kimseye devredilemez. Plaj işletmecisi karara itiraz etti ve başvurusu üzerine İstanbul 2. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Adalılar olarak, Adalar’ın tüm kıyılarının ve ormanlık alanlarının kıyı kanununa aykırı olarak yüksek duvarlarla, çitlerle ve dikenli tellerle çevrilmesine, özel kişilere kiralanmasına veya vakıf ve cemaatlere devredilmesine karşı çıkıyoruz. Çam Limanı ve Heybeliada Senatorium doğal ve kültürel miras olup, kimseye devredilemez. “Kıyılar kar amacı gütmeden halka açılmalı.”

haber-hekimhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu